Rynek pracy, raporty, analizy

„The future of work after covid” McKinsey Global Institute

McKinsey Global Institute opublikował w lutym 2021 wyniki międzynarodowego badania „The future of work after covid”, które objęło osiem krajów o zróżnicowanych gospodarkach i rynku pracy (Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Chiny, Japonia, Francja, Niemcy, Indie).

Badanie to analizuje m.in. w jaki sposób trendy, przyspieszone przez pandemię mogą zmienić rynek pracy w dłuższej perspektywie.

Covid -19 przyspieszył trzy zjawiska które mogą w różnym stopniu utrzymywać się również po pandemii. Należą do nich:
– Praca hybrydowa (łączenie pracy stacjonarnej ze zdalną). Szacuje się, że zjawisko łączenia pracy zdalnej ze stacjonarną po pandemii występować będzie nawet pięciokrotnie częściej niż przez jej wybuchem.
-Ciągły rozwój branży e-commerce i ,,delivery economy’’ (który przyspieszył od dwóch do pięciu razu w 2020 roku).
– Wykorzystywanie sztucznej inteligencji w codziennej pracy (np. zwiększenie robotyzacji procesów produkcyjnych czy obsługi klienta).

Zmiany te nie tylko będą wpływać rynki pracy w szerszym kontekście, ale również przełożą się na oczekiwania Firm w stosunku do pracowników oraz na potencjalne możliwości rozwoju zawodowego. Budowanie i rozwijanie kompetencji cyfrowych, elastyczność oraz lifelong learning stają się warunkiem sine qua non CV cenionego na rynku pracy.

Blockchain developer - kto to jest i jak nim zostać?

Blockchain to jedna z najnowszych technologii, zyskująca coraz więcej zastosowań w wielu dziedzinach naszego życia. Jeśli kojarzysz ją tylko z kryptowalutami, które były jednym z pierwszych jej zastosowań, to pewnie zaskoczę Cię mówiąc, że blockchain jest już wykorzystywany w medycynie, logistyce, gamingu, usługach pożyczkowych, a ostatnio inteligentne kontrakty (smart contracts) nawet warunkują związki małżeńskie!

Nic więc dziwnego, że coraz większym zainteresowaniem cieszy się również zawód blockchain dewelopera. Jeśli Ty również myślisz o karierze w tej branży, przeczytaj nasz artykuł, w którym powiemy Ci jak zostać programistą blockchain krok po kroku.

Młodzi Polacy na rynku pracy w "nowej normalności"– wyniki badań

W badaniu realizowanym przez PwC, Well.HR i Absolvent Consulting przyjrzano się oczekiwaniom  pokolenia Z, stawiającego pierwsze kroki na rynku pracy. Jest to jedno z pierwszych tego typu badań realizowanych podczas pandemii COVID19 i w okresie nowej normalności”.

Rynek pracy, edukacja, kompetencje– aktualne trendy i wyniki badań

Raport przygotowany na potrzeby Rady Programowej ds. Kompetencji. W niniejszym raporcie przedstawiono syntetyczne wyniki aktualnych badań i analiz dotyczących polskiego i międzynarodowego rynku pracy. Grudzień 2020.

Pracuj.pl o młodych talentach – wyniki badań

Wyniki badań, a w nich między innymi:

  • Jakie problemy przy wyborze zawodu deklarują kandydaci?
  • Z jakich narzędzi korzystają młodzi ludzie i czego im brakuje?
  • Jakie są największe zawodowe bolączki młodych osób?
  • Najważniejsze wartości w życiu młodych ludzi
Jeśli zauważyłeś/łaś jakiś błąd na stronie (np. coś się źle wyświetla, któryś z linków nie działa) zgłoś go tutaj.
Zgłoś problem na stronie
Zgłoś problem na stronie
Jeśli zauważyłeś/łaś jakiś błąd na stronie (np. coś się źle wyświetla, któryś z linków nie działa) zgłoś go tutaj.
If you have noticed any error on the website (eg something is displayed incorrectly, one of the links does not work) please report it here.
Report the problem on the website
If you have noticed any error on the website (eg something is displayed incorrectly, one of the links does not work) please report it here.
Report the problem on the website